Kvantni svijet se na mnogo načina razlikuje od svijeta kakvog poznajemo i može biti zbunjujuća tema o kojoj treba početi učiti. U e-kolegiju Što su kvantne tehnologije predstavljamo neke od bitnih koncepata kao što su qbit, kvantna mjerenja, superpozicija, bra-ket notacija, kvantni algoritmi i mnoge druge. Kako je primarni cilj projekta CroQCI izgradnja kvantne komunikacijske infrastrukture posebno smo poglavlje posvetili kvantnom internetu u kojem se obrađuju koncepti kao što su kvantna isprepletenost, kvantna distribucija ključa (QKD) korištenjem protokola BB84 te gradivnim elementima kvantnih komunikacijskih sustava.
Dobro došli na VLE projekta CroQCI
Virtualno okruženje za pristup online tečajevima projekta CroQCI
Prijava s AAI@EduHr/eduGAIN elektroničkim identitetomPrijava s lokalnim korisničkim računom
Dostupan tečaj „Kvantna fizika, informacija i algoritmi“
Na VLE-u projekta CroQCI dostupan je novi online tečaj „Kvantna fizika, informacija i algoritmi“. Tečaj se bavi osnovnim značajkama kvantne fizike i načinom na koji je kvantna fizika preoblikovala naše poimanje informacije na njenoj temeljnoj razini. Ovo je tečaj za samostalno pohađanje, što omogućava polaznicima da tempom koji njima odgovara, kada im odgovara i od kuda im odgovara steknu nova znanja vezana uz ova područja. Po završetku tečaja polaznici će dobiti digitalnu značku.
Tečaj je dostupan svim prijavljenim korisnicima na adresi https://croqci.srce.hr/course/view.php?id=224.
Webinari
Snimka predavanja na temu Kvantna prepletenost i kvantni bitovi u kvantno-komunikacijskim mrežama
Datum održavanja: 29.11.2024. Predavač: dr. sc. Martin Lončarić, Institut Ruđer Bošković
Snimka predavanja na temu Qubiti napadaju - Kako pripremiti obranu od kvantne prijetnje?
Datum održavanja: 2.10.2024. Predavačice: Dunja Ivković, Žaklina Šupica, Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET
Datum održavanja: 10.06.2024. Predavač: dr. sc. Mario Stipčević, Institut Ruđer Bošković
Snimka predavanja na temu podizanja svijesti o potrebi za kvantnom kriptografijom
Datum održavanja: 28.02.2024. Predavači: izv. prof. dr. sc. Saša Ilijić, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Josip Vladava, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Dunja Ivković, Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET.
Snimka predavanja na temu optičkih atomskih satova
Datum održavanja: 16.11.2023. Predavač: dr. sc. Ticijana Ban, Institut za fiziku
O projektu
Republika Hrvatska prepoznala je važnost inicijative Europske kvantne komunikacijske infrastrukture (EuroQCI) te je 2019. godine potpisala Deklaraciju o europskoj kvantnoj komunikacijskoj infrastrukturi čime se obvezala na provedbu aktivnosti na izgradnji sigurne kvantne komunikacijske infrastrukture koja će obuhvatiti cijelu Europsku uniju. Kao prvi korak na tom putu, formiran je CroQCI konzorcij kojeg čine ključne istraživačke i znanstvene institucije, ustanove visokog obrazovanja, javne ustanove i javna poduzeća ovlaštena od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja za razvoj nacionalne QCI mreže te pripremu i provedbu nacionalnog projekta Hrvatska kvantna komunikacijska infrastruktura – CroQCI. Nositelj odnosno koordinator projekta jest Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET. Partneri na projektu su Institut Ruđer Bošković, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu, Institut za fiziku, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Odašiljači i veze d.o.o. te Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Cilj projekta je implementacija eksperimentalnih kvantnih komunikacijskih sustava i mreže, nadopunjenih i integriranih s rasponom klasičnih sigurnih komunikacijskih tehnologija. To uključuje izgradnju i testiranje uređaja i sustava koji kombiniraju najbolje od kvantnih, postkvantnih klasičnih i kvantno unaprijeđenih rješenja. CroQCI će osigurati arhitekturu mreže i projektnih scenarija uporabe koji će omogućiti integraciju zemaljske infrastrukture s budućom svemirskom komponentom u potpuno funkcionalnu kvantnu komunikacijsku mrežu.
Projekt, vrijedan gotovo 10 milijuna eura, financiran je sredstvima iz programa Digitalna Europa i kroz investicije Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026.
Trajanje projekta: Od 1. siječnja 2023. do 30. lipnja 2025. godine.